Kamboçya

Kamboçya’ya Tayland’tan karayolu ile Poi Pet kapısından geçiliyor, fotoğrafçılık ve görsel açıdan çok zengin ve bir o kadar da şaşırtıcı.

Angkor Wat yaklaşık 50 tapınak, 802’den 1432’ye kadar 630 yıl hüküm süren Khmer Krallığı yönetiminde, Angkor döneminde yapılmış. 14. yüzyılda başkent Angkor’dan Phnom Penh’e taşımış. Terk edilen bu tapınakları, orman sahiplenmiş, kökleri ile yutmuş,  Angkor tam 400 yıl boyunca sessizlik içindeki bekleyişini sürdürmüş.  Burayı çevreleyen duvarlar; üç kilometre uzunluğunda, sekiz metre yükseklikte. Alanın birkaç girişi var; en etkileyici olanı ise Zafer Kapısı. Geniş bir suyolu üzerinde taştan bir köprü olan bu yolun kenarlarında sağlı sollu 54’er heykel bulunuyor.  Angkor’da bulunan tapınakların en ünlüsü; içlerinde en büyük olanı, Angkor Wat’tır. 82 hektarlık bir alanda kurulu olan Angkor Wat, göğe yükselen lotus çiçeği biçiminde ve her biri 55 metre yüksekliğinde olan beş kuleden oluşuyor.  Etrafı gülümseyen insan yüzleriyle kaplı olan Bayon en önemli özelliği, üzerinde bulunan gülümseyen yüzler. 37 kuleden oluşan tapınağın hemen hemen hepsinin dört yüzünde, bu suretler bulunuyor. Ağaç köklerinin yuttuğu Ta Phorm  ilgi çekici tapınaklar arasında bulunur.

Angkor Wat tapınaklarının bulunduğu Siem Reap turistik olduğu için güzel bir kasaba şehri. Hemen yakınında bulunan Tonle Sap Gölü ve Yüzen Köyler mutlaka görülmeli.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s