Phnom Penh ( Kamboçya ) Fotoğrafları Slide Show

Mekong Nehri kıyısında yer alan Phnom Penh Kamboçyanın başkenti. Fransa tarafından sömürgeleştirilmiştir. Kamboçyanın en büyük şehridir.

Bir zamanlar “Asya’nın İncisi” olarak adlandırılmış olan bu şehir, 1920’lerde Hindiçin’de Fransızlar tarafından inşa edilen en güzel şehirlerden biri olarak kabul edilir

1953 yılında Fransız himayesinden çıkıp bağımsızlığını kazanan ülke, 9 Kasın 1962 tarihinde başkente bağımsızlıklarını simgeleyen bir anıt inşa etmiştir. 20 metre yüksekliğinde ki bu anıt Kamboçya bayrağı renkleri olan mavi, kırmızı ve beyaz renkteki ışıklandırmalar ile geceyi renklendirmektedir.

1973 yılında Amerika Kamboçya’ya 539.129 ton bomba atmış ve 600.000 kamboçyalı ölmüş.

17 Nisan 1975 tarihinde Phnom Penh , Yılı sıfır ilan eden Pol Pot liderliğindeki komünist gerilla grubunun eline düşmüş ve burada nufusun %30’u  2 milyon Kamboçyalı açlık ve işkence görerek ölmüş. Hemen hemen her Kamboçyalı aile bu korkunç soykırım sırasında en az bir akrabasını kaybetmiş. 7 Ocak 1979 Vietnam işgali ile bitmiş.

Vietnam işgalindan sonra adaletten kaçıp Kamboçya ormanlarına saklanan  Pol Pot 15 Nisan 1998 tarihinde 74 yaşında eceli ile ölmüş.

Şehrin 15 km. dışında bulunan  ünlü Killing Fields yani ölüm tarlaları var.  ( Roluos’ ta )

Pol Pot  önderliğinde Khmer Rouge timlerinin yarattığı vahşetin izlerinin olduğu yer. Choeung Ek Memorial anıtı içindeki kafatasları insanın tüylerini ürpertiyor. 1980 yılında yapılan kazıda yaklaşık 9.000  insan kafatası bulunmuş. Bir milyondan fazla kişinin idam edildiği bu yerde 8.895 kişin toplu mezarı bulunmuş.

Toul Sleng Soykırım Müzesi ; ( Tuol Sleng Genocide Museum )                                                                                                                   Khmer Rouge ( Kızıl Khmer ) rejiminin işkence odası olarak kullandığı bu yeride görmek gerekiyor.  3 Katlı bina o günkü gibi korunmuş. Aslında S-21 bir liseymiş. Sonra önemli gizli bir hapishane haline getirilmiş.

Pirinç bataklıklarının yanında olan bu yerde içlerinde 100 ila 500 arasında değişen İnsan cesetlerinin olduğu  129 kuyu var.

Girişte Pol Pot’un  tarihi mirası olan  insanlık dramını anlatan ve üzerine isim ile tarihi olayların kazındığı  Jenosid Anıtı var.

Pol Pot liderliğindeki Kızıl Kımerler (Khmer Rouge), 1975-1979 tarihleri arasında ülkeyi kontrol etti. Çin destekli Kızıl Kımerlerlerin lideri olan Pol Pot‘un ideolojisine göre, ülkede sadece köylü sınıfı olmalıydı. Bu amaçla ülkenin tüm aydınlarını, bilim adamlarını, sanatkarları, ağır koşullar altında pirinç tarlalarında çalışmaya zorladı. Çalışamayanlar ve muhalefet edenler ortaçağ işkence yöntemleriyle öldürüldüler. Pol Pot yönetiminde dünyanın en büyük katliamlarından birini yaptılar. Verilere göre 3.3 milyon Kamboçyalıyı öldürdüler (1975-1979). Bu katliamlar Vietnam ülkeyi işgal edinceye kadar sürdü.

Ülkede 1991 yılında seçimler yapıldı. Kızıl Khmerler 1997’de Pol Pot‘un ölümüyle tamamen dağıldıl. Bugüne kadar hiçbir Kızıl Khmer yargılanmamıştır.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s